Oldalak

2024. január 26., péntek

Janda Tibor: A növények és a stressz

Nagyon érdekelnek mostanában a növények, és ez a könyv is nagyon érdekesnek ígérkezett. Hogyan birkóznak meg a növények a stresszel, pl. a hőséggel, hideggel, szárazsággal, kártevőkkel, miközben nem tudnak elmenni onnan, ahol vannak, nem mehetnek árnyékba, nem ihatnak egy pohár vizet.

Nem tudom, ez a viszonylag rövid könyv kinek készült, szakembereknek vagy laikusoknak, de laikusnak nagyon tudományos, gyakran voltak olyan mondatok, amikből kb. a névelőket meg a kötőszókat értettem, máshol meg - számomra legalábbis - egyértelmű kifejezéseket is megmagyaráz.

Csak egy kiragadott példa a kemény mondatokra: Az izoprenoid citokininek bioszintézisének kulcsenzimei az izopentenil-transzferázok, amelyek katalizálják az izopentenil-difoszfát reakcióját az ATP-vel.

Szép, nem? És a könyv kb. kétharmada ebben a stílusban íródott. Ami még zavart, hogy a szerző odaírja pl., hogy "só (nátrium-klorid)", ami még általános iskolás anyag, bár ettől még nem feltétlenül emlékszik rá mindenki, és szerintem fölösleges volt a zárójeles magyarázat, ugyanakkor pl. a fent idézett mondatból sehol nincs megmagyarázva, hogy mi az az ATP. Vagy volt még egy, amire emlékszem, valahogy így szólt: Bár a rizs CP3-as növény, mégsem bírja jól a hideget. Mégis mi az, hogy CP3-as növény? Elvárás vajon, hogy az olvasó ismerje, hogy mi az az ATP meg C3-as növény? Ha igen, mert olyan olvasóknak szánták, akik ezt megértik, miért kell elmagyarázni, hogy a só az nátrium-klorid?

De sajnos még ahol kevésbé volt tudományos, ott sem tudott megfogni, ami nem feltétlenül a könyv hibája, engem ez egyszerűen nem tudott lekötni.

És hogy kiderült-e, hogy hogyan birkóznak meg a növények a stresszel? Nem tudom, részben igen, talán, egyes vonatkozások. Maradt bennem hiányérzet, úgy érzem, lehetett volna ezt a témát kicsit közérthetőbben is kifejteni. Azt gondoltam olvasás közben, hogy a szerzőnek talán nem megy ez a könnyedebb stílus, de ez sem igaz, mert a bevezető és a lezárás sokkal érthetőbben volt megfogalmazva, mint a könyv középső, úgymond, érdemi része, szóval nem igazán értem.

Igazán kár, érdekelt volna a téma egyszerűbben, laikusabban megfogalmazva.

10/6

2024. január 25., csütörtök

Sorozat (nem?) ajánló: Az agyafúrt vagány

Nem tudom, van-e még ember (jó, egyről tudok), aki manapság elolvassa az Oliver Twistet (vagy ahogy az én gyerekkoromban hívták Twist Olivért), de az Agyafúrt Vagány onnan lehet ismerős. Én olvastam ugyan, még gyerekként, de bevallom, nekem teljesen kiesett, pedig ő volt Fagin egyik kis patronáltja, tolvaja, sőt, talán a legfőbb, legügyesebb. Nos, az ő karakterére építették ezt a sorozatot, de nem kell aggódni, ha nem ismered az eredetit, akkor is élvezhető.

Már 15 év telt el a könyv ideje óta, és az Agyafúrt Vagány, civil nevén Jack Dawkins most orvos, és Ausztráliában él, a történet kezdetén pedig oda érkezik egy fegyencjárattal nem más, ming maga Fagin, akiről Jack vagy ahogy Fagin hívja, Dodge (gondolom, az eredeti the Artful Dodger rövidítéseként) azt hiszi, rég meghalt. Jack megmenti Fagint attól, hogy egy chaingangbe kerüljön, aminek nem tudom, mi a magyar neve, bilinccsel és lánccal összekötözött eliítélteket jelent, akiket így, egymáshoz láncolva dolgoztattak, és hát nem volt épp egy életbiztosítás így élni. Akik ebbe kerültek, azok nem éltek túl sokáig. Jack a szolgájának fogadja Fagint, így nem viszik el kényszermunkára.

Fagin persze nem tudja megtagadni önmagát, és rá akarja venni Jacket, hogy ott folytassa, ahol 15 éve abbahagyta, miközben a férfi meg csak sebész akar lenni, és megszabadulni a múltjától. Jack márpedig nem is akármilyen sebész, a kor viszonyaihoz képest az egyik legügyesebb.

A férfit jó vagy rossz sorsa összehozza a kormányzó idősebbik lányával, Belle-lel, aki szintén sebész szeretne lenni, ami 1850 körül gyakorlatilag lehetetlen volt egy nő számára. A szokatlan páros végül eleinte kényszerűségből gyógyít együtt, később Jack már szinte egyenrangúnak tekinti a lányt, és borítékolható, hogy lassan más is kialakul köztük. (Azért néhol elképesztő volt az a magabiztosság, amivel ezek ketten műtöttek, itt párszor azért nem éreztem hitelesnek az eseményeket, de még belefért.)

Nyilván Fagin is folyamatosan mesterkedik közben, nem beszélve más mellékszereplőkről, szóval a sok bonyodalom és mindenféle szédületes baromság garantált. Van a sorozatnak egyfajta parodisztikus, humoros vetülete, amitől talán könnyebben fogyasztható lesz, ugyanakkor a felszín alatt egészen szörnyű dolgok folynak. Először is elborzasztóak a kor higiéniás körülményei. Jack meg a többi sebész csak úgy beesik az utcáről, és átöltözés, bemosakodás nélkül nekiesnek a műtétnek. Fertőtlenítésről, altatásról még épp csak kezdenek hallani, ahogy baktériumokról, mikrobákról is. Bőségesen vannak műtéteket ábrázoló, jó véres jelenetek, csak győzze az ember gyomorral.

Aztán ott van még a vérszomjas Gaines kapitány, afféle rendőrfőnök a városban, akinek nem sok kell ahhoz, hogy felakasztasson kb. bárkit. Ebben a sorozatban hullanak az emberek, mint a legyek, vagy a műtétek, vagy Gaines miatt. Ott van még Darius is, akinek igazából nem tudom, mi a foglalkozása vagy rangja, de nagyjából büntetlenül megtehet bármit. Ott van még Belle apja, a kormányzó, aki jóindulatú, de nem igazán van fogalma arról, hogy mi is folyik a gondjaira bízott városban (vagy területen? nem hiszem, hogy egy szem városnak külön kormányzója lenne), az anyja, aki valójában hordaná a nadrágot, ha abban az időben erre lett volna lehetőség, és a húga, a szintén eltúlzottan ábrázolt Fanny, akinek az egyetlen célja az életben a férjhez menés, ahogy azt abban az időben elvárták a lányoktól, de aki nem mehet férjhez mindaddig, míg Belle férjhez nem megy, aki viszont, mivel sebész szeretne lenni, sorra utasít el mindenkit. (A végére erről, hogy ő fiatalabb, és ezért nem mehet férjhez, mintha elfeledkeznének.) És még fel lehetne sorolni sok más szereplőt, a szintén kissé parodisztikus papot, a mindenféle zsiványokat, kocsmatöltelékeket, a bordélyház vezetőjét, és igencsak szőrmentén, de egy kicsit bemutatják a bennszülötteket is, ők nem parodisztikusak, de erősen a társadalom margóján élnek, nem is feltétlenül tisztességes módszerekkel keresve meg a betevőt. És még nem beszéltünk a kicsit ügyefogyott, apró termetű kínairól, hogy minden főbb náció és társadalmi réteg képviseltetve legyen.

A sorozat alkotói gondoltak egy merészet, és megfordították a Twist Olivérben felvázolt alaphelyzetet, és most Jack a tolvaj múltjától megszabadulni igyekvő, többé-kevésbé tisztességes életet élő sebész, Fagin pedig, ha nem is épp pozitív figura, de egy szerethető svindler, Oliver meg a gonosz kiskölyök, aki miatt Jack/Dodge és Fagin olyan sokat szenvedett. Ebből mindből aztán lett egy szórakoztató, helyenként kimondottan izgalmas történet, mindenféle kiszámítható és váratlan fordulattal.

A sorozat mindössze 8 részes, és részben lezárt, de simán folytatható, remélem, fogják is, bár még semmit sem hallottam erről.

Nem ajánlom, ha nem bírod a véres részleteket, elsősorban műtétek formájában.

Ajánlom, ha szereted a kicsit humoros, szórakoztató, de azért elgondolkodtató, kosztümös kalandfilmsorozatokat.

10/7,5

2024. január 18., csütörtök

Sorozat (nem?) ajánló: Utálatos karácsony 2 (Odio il Natale 2)

Lett második évada a sorozatnak, még december elején. Meg is néztem, szinte azonnal, de csak most jutok hozzá, hogy írjak róla.

Nem tudom, ez az évad mennyiben hasonlít az eredeti norvégra, de tartok tőle, nem is fogom megtudni, mert nem hiszem, hogy megnézem, és képzeljétek, lett amerikai változat is, Yoh! Christmas címmel, de vessenek a mókusok elé, ha valaha ráfanyalodom. Oké, soha ne mondd, hogy soha, de most így érzek.

Ez az évad jóval kevésbé tetszett, mint 2022-ben az első, annak minden hibája ellenére, és nagyon szépen le van zárva, szóval, remélem, nem lesz folytatás. Úgy érzem, csak akkor tudnák folytatni, ha felrúgnák a szépen kialakult viszonyokat, és mindenki élete a feje tetejére állna. Azt meg nem szeretném, és talán nem is érdekelne.

Figyelem, a következő spoileres lehet azoknak, akik még nem látták az évadot.

Folytatódnak Gianna pasis kalandjai, csak míg az első évadban mindenki azért piszkálta, hogy miért nincs pasija, most, hogy van, mindenki azzal jön, hogy a párkapcsolat szívás. Hát, gratulálok. A szomszédba költözik Filippo a kamaszlányával, és mi, nézők kb. az első pillanattól látjuk, hogy ő a neki való, de persze, Gianna nem, ami egy halom félreéértést, sértődést meg bánatot okoz kb. mindenkinek, akivel kapcsolatba kerül. Persze, vannak mellékszálak, a szülei, a testvére és a barátnői, plusz a kórház, ami a legkedvesebb része volt a sorozatnak, jó volt látni, hogy vannak még elkötelezett ápolók, orvosok, még ha csak képzeletbeliek is. Gianna legpozitívabb tulajdonsága a munkája és a betegek iránti szeretete volt.

Éééés, az a helyzet, hogy kb. ennyit tudok mondani erről az évadról, annyira jellegtelen volt. Sajnos. De legalább happy end, és szép az olasz táj meg a ruhák, csinosak a nők.

10/6

2024. január 14., vasárnap

Sorozat (nem?) ajánló: A sötétség teremtménye

Folyton elém jött ez a sorozat Netflixen, és amúgy is régen láttam már koreai sorozatot, gondoltam, jöjjön. Igazából nem is tudom, hogy most akkor koreai vagy japán a sorozat, vagy mindkettő, mert az írásjelek a stáblistában japánok, de a főszereplők egy része meg koreai, szóval nem tudom.

1945 tavaszán járunk, az európai háborúnak már vége (mármint a 2. világháborúnak Európában), de az atomot még nem dobták le Japánra. A történet Koreában, Kjongszongban játszódik a japán megszállás idején, aminek a 2. vh. után lett végleg vége. Nem tudtam, hogy Korea milyen sokáig volt japán megszállás alatt, ennek most gyorsan kicsit utána is olvastam, ennyi haszna már volt ennek a sorozatnak.

Ha jól értettem, Csoszon volt Korea akkori neve, vagy legalábbis egy részének, és a koreaiakat csoszoninak nevezik a japánok, méghozzá meglehetősen lenézően.

Na, most a történetet átugranám, azt bárhol el lehet olvasni, inkább a benyomásaimról írnék, méghozzá spoileresen! De azért némi magyarázatot fűznék a történethez.

A japánoknak emberkísérletek segítségével sikerült létrehozniuk egy sebezhetetlen, gyakorlatilag halhatatlan szörnyet. Ehhez csoszoni rabokat használtak fel. A rabnak először beadtak egy kis izét, egy mini-alient, ami átvette az uralmat a gazdatest fölött, és kegyetlen vadászt hozott létre belőle, ami főleg emberi agyat evett. Ez viszont még nem volt elég ahhoz, hogy valakiból szörny legyen, ahhoz kellett még egy lépfenét tartalmazó szérum is. Hogy mi a fene? Sokan már abba belepusztultak, hogy a testükbe került a mini-alien, egy nő azonban túlélte, megkapta a szérumot, és elkezdett szörnnyé alakulni.

Igazából nem nagyon tudom, hogy mi volt a céljuk a szörny létrehozásával. Volt egy említés, hogy pár ilyet létrehoznak, aztán bevetik a háborúban. Nem tudom, más hogy van vele, de nekem ez nem tűnt valami túl értelmes módnak a háborús fölény megszerzésére. Először is rettentő sokáig tartott a létrehozása, és oké, hogy sebezhetetlen volt, golyó, kés nem fogta, na, de vajon bombák, tankok, ágyúk, repülők ellen is ugyanilyen hatásos lett volna? Meg aztán mennyi ilyen lényt kellett volna létrehozni ahhoz, hogy győzelmet érjenek el velük? Nem beszélve arról, hogy azt viszont elmondják, hogy a tűz, a fény és a nitrogéngáz a gyengéje. Mivel a csaták inkább nappal folytak, és gyakran volt ott tűz is, ettől máris sebezhetővé válik ez a lény. És gőzöm sincs, hogy akarták rávenni a szörnyet, hogy az ellenséget támadja meg, egyáltalán honnan tudta volna, hogy ki az ellenség, mert teljességgel irányíthatatlan volt, ölt mindenkit, aki elé került. A japánokat is.

Szóval a sorozatnak ez a része nem igazán tetszett, nem is igazán érdekelt. Valamennyire bírom már a horrort, de még mindig nem a kedvencem, ebben a sorozatban meg rengeteg volt a kegyetlenkedés, kínzások, pusztítás, és ez nem annyira jött be. Sokkal érdekesebb volt a japán-csoszoni ellentét bemutatása, vagy a nyomozós szál, ami végül persze és sajnos összefonódik a szörny szálával.

Úgy a 6. részig tetszett azért, elég izgalmas volt, de ott is inkább az a rész, hogy megpróbálják megkeresni a japán rendőrfőnök csoszoni szeretőjét, mikor közben előjött a szörny, attól csak ideges lettem. És voltak kiszámítható dolgok, persze, hogy Jun Cse-ok, a nyomozólány 10 éve eltűnt anyja a szörny "alapja", belőle hozták létre. Ki más lenne? És olyan hülyén hangzott a szinkronban, hogy azt mondja a szörnynek a lány, hogy drága anyuci! Anyuci? Jesszus! Az meg, hogy mi is lett az anyával, miért őrizgették 10 évig, és miért lett belőle végül a szörny, az nekem nem volt világos. Maeda asszonynak (aki a rendőrfőnök felesége) volt egy megjegyzése, amiből arra következtettem, hogy a nő férjét valamikor magának akarta, de mivel az nem őt választotta, ezért elrabolta, és börtönbe dugta. De ez nincs így kimondva, csak találgattam. Viszont minek kellett 10 évig rejtegetni, aztán 10 év után szörnyet csinálni belőle? Nem értettem.

A két főszereplő, a zálogházas Csáng Teszáng és a nyomozólány, Jun Cse-ok nekem amúgy szimpatikus volt, szerintem jól játszottak, és jól össze is illettek. Persze, azt is lehetett tudni, hogy össze fognak jönni, és szerintem tök aranyosak voltak, ahogy kerülgették egymást. Európai szemmel nézve, amerikai alkotásokon "felnőve", ahol már az ifjúsági sorozatokban is van szex, nagyon fura és vicces azt látni, hogy felnőtt emberek már egy ölelésen is hogy meghökkennek, és eddig még nem láttam koreai sorozatot, amiben akár csak csók is lenne, ezért nagyon meglepett, hogy itt elcsattan egy csók a főszereplők között. Nekem a romantikus szállal nem volt bajom, de azzal igen, hogy nem lehett happy end, mivel Cse-ok meghal. Vagyis hát nyitva marad ez a rész egy kicsit, mivel a szörny meg akarja menteni a lányát, és elviszi a víz alatt egy helyre, ahol a lány szájába belemászik egy olyan kis izé, ami az úgymond "katalizátora" annak, hogy elinduljon egy ember a szörnnyé válás útján. Szóval ez a kis valami már a holtakat is feltámasztja, aha. Aztán tovább lehet gondolni, hogy milyen következményekkel fog ez járni Cse-ok és mindenki más számára, de ez már nem derül ki.

A 6. rész után szerintem leült a történet, irtó hosszúak voltak egyes részek, másokat meg egy félmondattal elintéztek. Utána már inkább csak azért néztem, hogy megtudjam, hová fut ki az egész. És nem voltam elégedett.

A Netflix már berendelte a 2. évadot, azzal, hogy egészen más hangulatú lesz, amit a stáblistás jelenet kicsit sejtetett is. Nem tudom, érdekel-e...

10/6